נגישות Accessibility איפוס Reset En עב

שינוי רקע Background change
שינוי גודל טקסט Resize text

משוב נגישות

טופס זה נועד להזנת משוב בנושא נגישות בלבד.
לתשומת ליבכם – לא יינתן מענה לפניות בנושאים אחרים.

תסמונת הבניין החולה – לא תמיד הבניין אשם!

איכות האוויר, עוצמות הרעש וזיהומים שונים המצויים במשרדים, משפיעים על היכולות שלנו. חברת פלאפון עם חברת RadGreen הישראלית מביאה לכם פתרון IoT מושלם לניטור ושיפור סביבת העבודה בתוך ומחוץ למבנים.

מערכת פלאפון | 15/08/18 | 12:29 | זמן קריאה: 2 דקות

מי אינו מכיר את התחושה של עייפות במשרד? כבר בצהרים, הנמרצים קצת פחות חרוצים, העיניים שורפות לקראת סוף היום והראש נהיה כבד. למרות שזה נראה לרובנו כמו הליך טבעי, בפועל יכול להיות שזה הבניין!

תסמונת "הבניין החולה" הוא מונח המתאר מצבים בהם דיירי בניין סובלים מהשפעות בריאותיות הקשורות לזמן שהותם בבניין, מבלי שניתן להצביע על מחלה או גורם מסוים שהביאו לכך. 
איכות אויר תוך מבנית, זיהום, עוצמות שידור ורעש, כולם נמצאים ברמה זו או אחרת בבניינים הסגורים בהם אנו עובדים מרבית שעות היום. נהוג לייחס את התסמונת לבעיות במערכת החימום, באוורור הבניין ובמערכות מיזוג האוויר. סיבות נוספות הן זיהומים הנוצרים מחומרי בניין (בטון-ממ"ד), תרכובות אורגניות נדיפות (עובש), אוורור לקוי (צנרות מזוהמות), כימיקלים תעשייתיים (עשן) וחוסר באוויר צח.

לרוב, ההתמודדות עם התסמונת נעשית בדיעבד, באמצעות הגדלת כניסת אוויר צח מבחוץ, אולם בבנייה ירוקה נעשה ניסיון למנוע את הבעיה מראש, באמצעות מזעור השימוש הממושך בתרכובות אורגניות וחיסול התנאים המעודדים צמיחה של עובש. ארגון הבריאות העולמי (WHO) פרסם כי למעלה מ 80% מהאנשים בעולם החיים בערים, נושמים אויר מזוהם, וכן כי כ- 7 מיליון אנשים מתים מידי שנה כתוצאה מזיהום אויר. בעת שהייה בתוך בניינים, אנו נושמים את המזהמים המגיעים מהכבישים והתעשיות שבחוץ ומוסיפים עליהם מחוללי מחלות ולחץ נוספים. 

איכות האוויר משפיעה גם על המוח. אוויר טוב יותר הוביל אנשים לקבל החלטות טובות יותר ולהיות פרודוקטיביים יותר. מחקר מעמיק שפורסם באוקטובר 2015 בכתב העת Health Environmental Perspectives , מצא קשר חזק בין איכות האוויר לתפקוד הקוגניטיבי. המחקר אסף אנשי מקצוע מתחומים שונים שעבדו באותו משרד, בו ניתן היה לשנות את איכות האוויר ולפקח עליו בקפדנות. כל אחד מהמשתתפים עבד במשרד במשך שישה ימים, שבמהלכם נחשף לרמות שונות של אוורור, דו תחמוצת הפחמן ועוד תרכובות אורגניות נדיפות .מדי יום ביצעו הנבדקים בדיקות המחקות מגוון רחב של יכולות קוגניטיביות. כאשר אחד הפרמטרים שנבדקו היה ההבדל בין איכות האוויר בבניין משרדים ממוצע לבין זה בבניין "ירוק" העונה על סטנדרטים של תקן LEED  האמריקאי לבריאות הדיירים ויעילות אנרגטית. המחקר מצא כי במצב הירוק - בו האוויר מאוורר טוב יותר, רמת הפחמן הדו-חמצני נמוכה יותר והריכוזים של ה-  VOC(נדיפים אורגניים) נמוכים, המשתתפים קיבלו ציון גבוה ב -61% בתפקוד הקוגניטיבי בהשוואה לאלו שבתנאי בניין רגיל. 

רעש מהווה גם הוא פוטנציאל לפגיעה ברווחה שלנו. רעש במקומות עבודה מוכר במחקרים כגורם המקדם דחק (סטרס), לחץ דם גבוה ואף מחלות לב. החוק מחייב שמירה על רמות רעש נמוכות או טיפול במקורות הרעש וכן ניטור תקופתי של הרעש.

ביחס לעוצמת שידור בלתי מייננת, בתדר רשת החשמל ושידורי רדיו, כגון רשת WIFI תוך מבנית, נדרש לפעול על פי עיקרון הזהירות המונעת כדי למזער חשיפה לעוצמות שידור מעל המותר על פי דין.

אז איך ניתן לזהות ולצמצם את המפגעים מלכתחילה?
העובדים הם לב העשייה בכל חברה והמפתח להצלחתה. שמירה על בריאותם והגברת האמון שלהם בארגון ובהנהלה יפחיתו את התחלואה וישפרו את התוצאות העסקיות. כדי להילחם על הבריאות והתפוקה של העובדים, צריך להכיר את הבניין.

ניהול סביבה בריאה ובטוחה 'בתוך ומחוץ מבנים ' הוא שוק חדש הנשען על תקני בנייה ירוקה וחכמה. 

כחלק מפתרון ה-IoT השלם, פלאפון מביאה לכם את פתרון הבניין הבריא. מערכת חכמה לניטור והתראה 24/7 על מפגעים סביבתיים הניתנים למדידה בתוך ומחוץ למבנים. מדובר על פיתוח מקומי של חברת RadGreen  הישראלית, אשר פיתחה מערכת חיישנים חכמה, המתמחה בניטור מדדי איכות סביבה בבניין: אויר, רעש, עוצמות שידור, לחות ואור. המערכת יכולה לספק תמונת מצב עדכנית ומלאה לכל אזור בבניין. פתרון הבניין הבריא מאפשר למנהלים ולעובדים לנהל את איכות סביבת העבודה ובכך תסייע להשיג סביבת עבודה פורייה, בריאה ואפקטיבית יותר.

איך זה עובד? המערכת מכילה שני רכיבים עיקריים: יחידת ניטור חכמה המכילה מס' חיישנים ומותקנת באתר הלקוח ותוכנת ניהול ובקרה בענן המשמשת לניתוח וזיהוי רמות מזהמים, תוך מתן התראות בזמן אמת והצגתן במערכת השליטה והבקרה של החברה. כמו כן, ניתן להגדיר בעלי עניין ספציפיים לכל תחום, שיקבלו התראות על פעולות שיש לנקוט.

הפתרון מתאים לבנייני משרדים, מרכזים מסחריים, מרכזי קניות, חניונים תת-קרקעיים ,בתי חולים, גני ילדים וביה"ס ,קניונים ,בתי אבות, תיאטראות, בתי קולנוע ועוד. לכל סוג של מבנה, פתרון ייעודי לפי המאפיינים הייחודיים לו.

פלאפון ו-RadGreen  משתפות פעולה כדי להביא לשוק המקומי פתרון שלם, גמיש, וקל לתפעול. 
בהתקנה פשוטה וקלה תוכלו להפוך את הבניין שלכם לחכם ובריא יותר.
 

כתבות נוספות מהבלוג שיעניינו אותך:

תגובות ({{comments.length}} תגובות) מכילה תוכן ללא תוכן
הוסף תגובה
שדה חובה
שדה חובה
חרגת מ-1000 תוים
תגובתך התקבלה ותפורסם בעמוד זה בהקדם האפשרי
אירעה שגיאה בביצוע הפעולה
  1. {{ comment.subject }}
    {{ comment.fullName }} ({{ comment.createDate }})
    {{ comment.content }}
אנחנו כאן בשבילך
איך נוח לך ליצור איתנו קשר?
WhatsApp WhatsApp SMS מייל הזמנת שיחה הזמנת שיחה טסים לחו"ל פעולות בשירות עצמי פייסבוק מסנג'ר איתור
מרכזי פלאפון
מוקדים
טלפוניים
זימון תור
למרכזי פלאפון
פעולות בשירות העצמי פעולות בשירות העצמי